Gözde kanlanma nasıl geçer?

Gözde kanlanma nasıl geçer? 2

Bu yazımızda sizlerle gözde kanlanma neden olur , gözde kanlanma sebebi , gözde kanlanma neyin belirtisi konularına değineceğiz.

Gözde kanlanma neden olur: Göz kanlanması dışarıdan bakıldığında genelde uykusuzluk, pc başında uzun süreli vakit geçirme, duman vb dışsal bir takım etkenlerden dolayı ortaya çıkıyor gibi görünse de aslında göz kanlanmasının nedenleri arasında üveit, bir takım göz enfeksiyonları, romotalojik hastalıklar ve tiroit hastalığı gibi hastalıkların belirtisi olarak ta ortaya çıkabilmektedir. Özellikle günlük yaşamda göz kanlanmasına neden olabilen göz yorgunluğu, klima ortamında çalışma, aşırı sıcak veya soğuk ortamlar ya da bilgisayar başında uzun süre çalışmak gibi nedenlerin tetiklediği göz kanlanmasının, göz akı adını verdiğimiz gözün beyaz olan kısmındaki damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Göz kanlanması nadiren de olsa göz damarlarında görülebilen  çatlamalar ve çatlaklar nedeniyle de görülebilmektedir. Göz kanlanması her iki gözde de ortaya çıkabileceği gibi tek bir gözde de görülebilir. Göz kanlanmasını göz damlaları ile geçici olarak geçirebiliriz. Şayet dışsal etkenlerden dolayı göz kanlanması ortaya çıkmışsa bu etkenlerin bertaraf edilmesiyle göz kanlanması da sona erebilir. Örneğin uykusuzsak uykumuzu yeteri miktarda aldığımız takdirde göz kanlanması da sona erer. Ancak göz kanlanması nedenleri şayet üveit, göz tansiyonu, tiroit ve romatizma gibi bir takım hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkıyorsa bu durumda gözün kendisinden ziyade vücudun diğer organları ve sistemlerini de ilgilendiren ciddi bir takım hastalıkların ortaya çıkmasının belirtileri olabilir.

Gözde görülen kanlanmanın ciddi bir durumdan dolayı mı yoksa basit bir dış etkenden dolayı mı kaynaklandığını anlamak kolaydır. Tek bir gözde görülen kanlanma genellikle basit nedenlerden dolayı kaynaklanırken her iki gözde görülen göz kanlanmalarının nedeni bir takım hastalıklar olabilir.

 

Tek gözde görülen kanlanmalara örnek vermek gerekirse göz kuruluğu, alerjik reaksiyonlar, mikrobik durumlar, yabancı cisimler, travma, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit olarak bilinen göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, güneşe ve ultraviyole ışıklara maruziyet, sistemik hastalıklar göz kanlanmasının nedenleri olarak sayılabilir.

Romatolojik hastalıklar ve tiroit hastalıklarında da gözlerde kanlanmalar görülebilir. Gözde kan oturmaları ise belli bir bölgede yerleşimli olup genelde vücut tansiyonun yüksekliğine, travmalara ve ıkınma- kuvvetli hapşırık- kusma gibi ani göğüs kafatası basıncı artışına bağlı olarak oluşur. Göz kanlanması ihmal edilmemeli, bir hekime başvurulup nedenleri araştırılmalı.dır.

Göz kanlanmasının diğer nedenleri ise şöyle sıralanabilir:

“Konjunktivit, (bütün göz kanlanmalarının büyük bir bölümünün nedenidir). Tiroit hastalığı, romatolojik hastalıkları, gözyaşı kanalı tıkanıklığı, glokom (göz tansiyonu), fiziksel darbeler, alerjik durumlar, bağımlılık yapıcı(uyuşturucu madde, uçucu madde) maddeler, uykusuzluk, kullanılan ilaçların yan etkileri.”

Göz kanlanmalarının özellikle ağrı, sulanma ve görme kalitesinde azalmayla birlikte olduğu zaman acil durum teşkil edebilir.

Göz kanlanması tedavisinde tedavi altta yatan nedene göre yapılır. Yabancı cisim varlığında cismin çıkartılması, ani göz tansiyonu varlığında tansiyonun düşürülmesi ve tedavisi, üveitlerde gerekli tedavinin yapılması ve sistemik rahatsızlıkların araştırılması, ultraviyole yanıklarında gözün uygun ilaçlar eşliğinde belirli süre kapatılması gerekir.

Göz kızarıklığına neden olan olay göze kimyasal bir sıvının veya gazın gelmesi ise ilk yapılacak olan iş saniyeler içerisinde gözün ve çevresinin bol suyla yıkanması sonrasında en yakın sağlık merkezine ulaşılması olacaktır. Kontakt lens kullanıcılarında olan kanlanma ve ağrılarda kontakt lens kullanımı kesilip en kısa zamanda göz muayenesi yapılmalıdır. Alerjik durumlarda güneş gözlüğü ve gölgelikli şapkaların kullanımı önerilir. Şiddetli alerjik reaksiyonları tedavisi kısa sürede başlanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Zayıflama Çayı Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde zayıflama çayı nasıl içilir, zayıflama çayı nasıl kullanılır ve zayıflama çayı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

göz kanlanması nasıl geçer göze kan oturması nasıl geçer göz kanlanmasına ne iyi gelir göz kızarıklığı nasıl geçer gözde kanlanma nasıl geçer göz kanlanması

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir