Karaciğerin yapısı ve görevleri

Karaciğerin görevleri nelerdir? 2

Karaciğerin görevleri saymakla bitmez. Tükettiğimiz tüm yiyecekleri vücudumuz rahat ve sağlıklı bir şekilde kullanabilsin diye karaciğer organı, yiyecekleri vücut tarafından kullanılabilir hale gelmesine muavenet eder. Karaciğer, sindirim sisteminden gelen kan içinde bulunan karmaşık molekülleri parçalayarak kullanmakta ya da depolanabilir moleküller haline getirip, sonrasında yararlı olanları kan yoluyla diğer hücrelere doğru göndermek, zararlı olanları ise birkaç işlemden geçirip böbreklerde yollar. Daha sonra böbrekler bu zararlı olanları süzüp üre haline getirir ve vücuttan idrar yoluyla atılmasına olanak sağlar. Karaciğerin görevi nedir? Karaciğer sağlıklı bir hayat sürmemiz için gerekli olan önemli organlardan biri olmaktadır. Karaciğerin asıl görevi, kan yoluyla aldığı besin maddelerini işlemesi olduğundan karaciğer organının yapısının kanı muhafaza etmeye uygun olması son derece önemli bir husustur. Karaciğerin görevlerini maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • karaciğer, günde dört su bardağı kadar safra salgılar,
  • protein, yağ ve şeker metabolizmasının düzenlenmesine muavenet eder,
  • vücut için gerekli olan tüm su ve vitaminleri sağlar,
  • vücudun ısısını normal seviyelerde tutmaya çalışır,
  • yağ, şeker, protein ve kan yapımında gerekli olan tüm maddelerin depolanmasını sağlar,
  • kan miktarını ayarlar ve
  • hormonların düzenli bir şekilde işlevini sağlar.

Eğer ki karaciğer tüm bu görevlerinden bir tanesi bile yerine getiremez ise, vücudumuzda mütenevvi hastalıklar vuku bulur.

Bir önceki yazımız olan Nezle ve grip arasındaki fark nedir? başlıklı makalemizde nezle nedir , nezle ve grip arasındaki fark ve nezleyi gripten ayıran nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir